Szybki sposób na stronę internetową
Jak szybko zrobić stronę i jednocześnie mieć czas na prowadzenie biznesu?
Brak czasu jest najczęstszą wymienianą przyczyną, dlaczego coachowie nie robią strony internetowej dla swojego biznesu. A tymczasem stronę www możesz zrobić naprawdę szybko.
Poniżej bardzo krótki artykuł na ten temat – do szybkiego przeczytania – dla osób, które nie mają czasu. Przepis na stronę www w pigułce. Jak szybko zrobić stronę i się nie zamęczyć. Znajdziesz też linki do artykułów, gdzie możesz przeczytać więcej na dany temat.
Przy stronie internetowej mamy 2 etapy:
Etap 1: Budowanie strony
Jeśli naprawdę nie masz czasu, to zrób tylko 5 poniższych rzeczy:
- Ustal, po co Ci strona – co ma dla Ciebie robić?
- Zgromadź przykłady dobrych stron, które Ci się podobają,
- Napisz teksty na swoją stronę,
- Znajdź swoje dobre zdjęcie lub zrób nowe,
- Znajdź dobrego wykonawcę.
Ad 1. Po co Ci strona?
Masz wiele możliwości, ale żeby ułatwić Ci życie proponuję jedno z 2 najważniejszych dla coacha. Wybierz jedno z poniższych:
- Umówienie spotkania z Tobą. Umieść na stronie kalendarz z możliwością (online) zapisania się na sesję płatną lub pierwszą bezpłatną konsultację.
- Zapis do Twojego newslettera. Uruchom na platformie mailingowej bazę, w której będziesz gromadzić dane osób zainteresowanych Twoją stroną i /lub Twoimi usługami. Jeśli będziesz pisać do nich regularnie, to prawdopodobnie prędzej czy później zostaną Twoimi klientami.
Warto na swojej stronie mieć przynajmniej jedną z tych 2 rzeczy. Jeśli nie jesteś gotowa, to na początek możesz mieć stronę-wizytówkę – informację o Tobie i Twoim biznesie. Pamiętaj, że strona musi też budować Twoją ekspertyzę i to zrobisz głównie dzięki blogowi.
Wszystkie narzędzia do wykorzystania na stronie coacha opisałam w tym artykule.
Więcej o wezwaniach do działania przeczytasz tutaj.
Ad 2. Zgromadź przykłady dobrych stron
Na pewno chodzisz po różnych stronach internetowych. Zrób sobie w przeglądarce folder, w którym będziesz zapisywać strony, które Ci się szczególnie podobają. Najlepiej jeszcze notuj sobie, co Ci się podoba na tych stronach. Potem, gdy już zaczniesz robić swoją stronę – pokaż te strony wykonawcy, powiedz jej /jemu co chcesz mieć na swojej stronie, a co nie.
Ad 3. Napisz teksty
Twoja strona musi mieć treści i nikt ich za Ciebie nie napisze. Absolutne minimum to:
- główny komunikat czyli co dla kogo robisz (najważniejsze!);
- Twoja oferta czyli w czym pomagasz -> uwaga! nie pisz co robisz, lecz jak pomagasz – jaką korzyść będzie miała osoba, z którą będziesz pracować;
- o Tobie – dlaczego właśnie Ty możesz pomóc.
Poza tym absolutnym minimum – zachęcam Cię do pisania bloga. Jeden artykuł na tydzień lub na 2 tygodnie. Pisz o tym, o co pytają Cię Twoi klienci i na czym najlepiej się znasz.
Więcej o tekstach i częściach strony przeczytaj tutaj.
Ad 4. Wybierz zdjęcie
Wybierz Twoje ładne zdjęcie na jasnym tle. Takie, które wzbudza zaufanie. Jeśli nie masz takiego zdjęcia – to je zrób. Jeśli boisz się, że będzie nieprofesjonalne lub nie umiesz zrobić – idź do fotografa. Sesja w studio to koszt około 100 zł.
Ad 5. Znajdź wykonawcę
Przy wyborze wykonawcy nie kieruj się wyłącznie umiejętnościami technicznymi. Niezwykle ważne są tzw. umiejętności miękkie, związane z komunikacją. Tu jest artykuł na temat szukania wykonawcy.
I to wystarczy. Bo całą resztę możesz zlecić. Całą resztę czyli:
- zakup hostingu i domeny,
- projekt strony,
- oprawę graficzną,
- stworzenie strony,
- umieszczenie danych kontaktowych i linków do social mediów.
Ogarnięty wykonawca da sobie radę.
Co Ci zajmie najwięcej czasu przy robieniu strony www?
Pisanie tekstów na stronę. Ale teksty są najważniejsze.
Etap 2: Obsługa strony
Po uruchomieniu strony obsługę od strony technicznej możesz zlecić. Najlepiej osobie, która zrobiła Twoją stronę. Wtedy obsługa strony nie zajmie Ci w ogóle czasu.
I pewnie będziesz chciała, żeby Twoja strona żyła. W tym celu musisz regularnie coś na niej publikować. Jeden artykuł na tydzień to rozsądny wybór. Jeśli nie lubisz pisać – mów do dyktafonu, a potem spisz ten tekst. Ile zajmie Ci to czasu? Godzinę na tydzień? Może dwie. To chyba nie jest zbyt dużo?
I to już tyle.
Skąd bierze się przekonanie, że strona www pochłania mnóstwo czasu? 🤷♀️
Wydaje mi się, że wpływa na to jakość usług świadczonych przez wielu dostawców. Często słyszę od klientek i znajomych, że praca nad stroną to “droga przez mękę”. Nie powinno tak być. Dlatego dobrze się przygotuj i dobrze wybierz wykonawcę – wtedy pójdzie gładko.
Zadanie domowe
- Utwórz folder, w którym będziesz zapisywać strony, które Ci się podobają.
- Notuj tematy na artykuły na swoją stronę. To mogą być pytania od klientów.