Ile kosztuje zaprojektowanie strony internetowej

Ile kosztuje zaprojektowanie strony internetowej dla coacha?

Zaprojektowanie strony internetowej i uruchomienie jej może kosztować od kilkunastu złotych do kilku tysięcy złotych. A nawet do kilkunastu tysięcy złotych.

➡️ Jeśli zamówisz stronę u informatyka, to za podstawową prostą stronę zapłacisz co najmniej 3 tysiące złotych netto. Na bardziej rozbudowaną stronę, z podstronami – wydasz około 5 tys. zł.

➡️ Jeśli sama postawisz sobie stronę (na przykład w WordPressie czy w Wix), to zapłacisz kilkanaście złotych. Bo wtedy płacisz tylko za domenę i hosting.

Oprócz kosztów uruchomienia powinnaś uwzględnić bieżący koszt utrzymania strony. I znowu – może to być za darmo, jeśli sama będziesz ją obsługiwać, aż do kwot w tysiącach złotych miesięcznie. Powinnaś jednak zmieścić się w kwocie około 300-500 zł netto miesięcznie za podstawową opiekę nad stroną (bezpieczeństwo strony i aktualizacje).

3 sposoby na zrobienie strony

Masz 3 możliwości zrobienia strony, które moim zdaniem są sensowne i sprawdzają się w praktyce. Te sposoby różnią się kosztami zrobienia strony, a także czasem, jaki będziesz musiała poświęcić na swoją stronę.

1. Kreator

Możesz sama zrobić stronę za pomocą kreatora stron internetowych. Kreator to program /platforma, która umożliwia szybkie stworzenie strony internetowej – nawet dla osób zupełnie bez zacięcia technicznego. Dobrze sprawdza się Wix, który jest najbardziej rozpowszechnionym kreatorem na świecie, a stworzenie strony w Wix jest proste i intuicyjne.

Możesz tam skorzystać z gotowego szablonu, który dostosujesz do swoich potrzeb, wypełnisz swoimi treściami i zdjęciami.

Żeby zrobić stronę w Wix, wystarczy założyć konto na Wix i wybrać opcję “Stwórz nową stronę”. Kreator przeprowadzi Cię przez kroki, w których wybierzesz, jaką stronę chcesz zrobić, jakie ma mieć funkcjonalności itp. Potem możesz złożyć stronę samodzielnie (za pomocą Edytora). Wybierasz szablon – i do niego wprowadzasz swoje zdjęcia i teksty. Wix działa na zasadzie abonamentu czyli musisz co miesiąc płacić za korzystanie z niego.

To w dużym skrócie, a jeśli chcesz dowiedzieć się więcej – napisz do mnie, poradzę Ci, bo z Wixem jestem zaprzyjaźniona. Możesz też skorzystać z mojego szkolenia na temat Wix, które nagrałam i umieściłam na Udemy.

2. WordPress

Możesz zrobić sama stronę w WordPress. Niestety WordPress nie jest przesadnie przyjazny na pierwszy rzut oka. Początki w WordPressie są trudniejsze, nie jest tu tak łatwo się poruszać, jak w Wix. Można się go jednak dość szybko nauczyć, bo WordPress ma już też proste rozwiązania podobne do tych w kreatorach. Tylko trzeba wiedzieć, jak je znaleźć i zastosować.

Lepiej mieć stronę w WordPress, niż Wix, bo nie musisz płacić abonamentu i masz większą swobodę: strona jest zawsze Twoja i jest umieszczona na hostingu, który wybrałaś.

3. Informatyk

Możesz zlecić zrobienie strony komuś, kto zajmuje się tym zawodowo. To najszybszy sposób. Ale oczywiście też najdroższy. I może się zdarzyć, że nie trafisz na dobrego wykonawcę, współpraca nie będzie się dobrze układać i wtedy stracisz sporo czasu. Dlatego dobrze wybierz osobę, z którą podejmiesz współpracę w tym zakresie.

Ile kosztuje zaprojektowanie strony internetowej w kreatorze?

W Wix możesz zrobić i uruchomić stronę za darmo, ale nie możesz wtedy zapisać jej pod swoją nazwą, lecz Twoja strona będzie miała automatycznie przypisaną domenę (typu: nazwakonta.wixsite.com). Nie wygląda to zbyt profesjonalnie i lepiej jest zdecydować się na własną domenę – wtedy jednak musisz już wykupić abonament w Wix – najtańszy to 21 zł miesięcznie i w tej opcji internautom będą się wyświetlać na Twojej stronie reklamy Wix. Jeśli zapłacisz 37 zł miesięcznie – to pozbywasz się reklam. Jest duża szansa, że w pierwszym roku dostaniesz 50% zniżki, bo Wix często stosuje takie promocje.

Strona w kreatorze może być na początku najtańsza z tych 3 rozwiązań, o których piszę, ale ponieważ działa na zasadzie abonamentu, to z czasem może się okazać, że będzie to droższe rozwiązanie. Na pewno jest jednak najprostsza do zrobienia.

Roczny koszt strony w Wix:
 • Abonament: 444 zł – ale może być 0 zł
 • Domena: około 10 zł (w pierwszym roku, w kolejnych będzie to około 100 zł)
 • Hosting: w abonamencie
 • Wykonanie: 0 zł

Zalety: szybko, dość niedrogo, sama możesz zarządzać stroną
Wady: musisz opłacać abonament

Ile kosztuje zaprojektowanie strony internetowej w WordPressie?

WordPress jest darmowy. Jeśli potrafisz postawić sama stronę, to jedyne koszty, jakie musisz ponieść – to domena i hosting. W WordPressie są płatne dodatki i wtyczki, ale spokojnie dasz radę zrobić stronę nawet bez nich.

Roczny koszt strony w WordPress:
 • Abonament: 0 zł
 • Domena: około 10 zł (w pierwszym roku, w kolejnych będzie to około 100 zł)
 • Hosting: około 150 zł za rok
 • Wykonanie: 0 zł

Zalety: tanio, sama możesz zarządzać stroną
Wady: musisz się najpierw nauczyć trochę WordPressa, więc może Ci to zająć więcej czasu i wymaga większego poświęcenia

Ile kosztuje zaprojektowanie strony internetowej z informatykiem /grafikiem?

Prostą stronę możesz mieć już za około 3 tyś. zł. Mam na myśli stronę zaprojektowaną indywidualnie pod Twoje potrzeby, z kilkoma (5-6) podstronami, bez sklepu internetowego ani zapisów na newsletter, w jednym języku, bez dodatkowych funkcjonalności typu blog, mapa, duże galerie zdjęć, rezerwacja spotkania itp. Przy założeniu, że sama zajmujesz się pozycjonowaniem strony. Każda z tych rzeczy to dodatkowy koszt. Jeśli dodasz wszystkie, które wypisałam, to cena za stronę wzrasta do minimum 5 tyś. zł netto.

Roczny koszt strony zrobionej z informatykiem:
 • Abonament: 0 zł
 • Domena: około 10 zł (w pierwszym roku, w kolejnych będzie to około 100 zł)
 • Hosting: około 150 zł za rok
 • Wykonanie: co najmniej 3 000 zł, a za stronę z podstronami – około 5 000 zł

Zalety: szybko (o ile informatyk jest akurat dostępny)
Wady: drogo, nie możesz potrafiła sama zarządzać stroną

Jakie zadania i wydatki czekają Cię przy robieniu strony?

Żeby postawić stronę internetową, musisz ogarnąć następujące kwestie:

Co wybrać? Jak zrobić stronę?

Wiele zależy od tego, na jakim etapie jest Twój biznes i czy masz więcej czasu czy pieniędzy.

Jeśli zaczynasz od zera i nawet nie jesteś do końca pewna czy za rok Twoja firma jeszcze będzie istnieć – zrób stronę w Wix. Jeśli biznes się rozkręci i będziesz chciała przejść na wyższy i bardziej profesjonalny poziom – wówczas albo sama, albo z pomocą informatyka – zrobisz stronę w WordPressie. Podstaw Wix możesz się nauczyć z mojego kursu na Udemy.

Jeśli masz zacięcie techniczne i bardzo poważnie myślisz o swoim biznesie, ale nie masz na razie za dużo pieniędzy (za to masz trochę czasu) – naucz się podstaw WordPressa i zrób sobie stronę w WordPressie. Mogę Ci też w tym pomóc. Przygotowałam dla coachów specjalne szablony, które wystarczy wypełnić swoimi treściami. Więcej informacji znajdziesz tutaj, a jeśli nadal masz wątpliwości, to napisz do mnie. Prowadzę też KursoKonsultacje dla osób, które chcą samodzielnie zrobić stronę www w WordPressie.

Jeśli masz już rozkręconą firmę i nie masz czasu na naukę WordPressa, lecz skupiasz się na prowadzeniu biznesu – zleć zrobienie strony osobie, która się na tym zna i do której masz zaufanie. Napisałam artykuł o tym, jak wybrać wykonawcę. Tu oczywiście też mogę Ci pomóc. Zrobię Ci stronę.

Zadanie domowe:

 • Niezależnie od tego na jaki sposób się zdecydujesz, już teraz zacznij pisać teksty na swoją stronę.
 • Jeśli przymierzasz się do zrobienia strony samodzielnie – to zarejestruj się w Wix, obejrzyj szablony i spróbuj (bez kupowania abonamentu) zrobić stronę. Jeśli nawet zdecydujesz się potem na WordPress – takie ćwiczenie pomoże Ci zrozumieć, jak to działa i jak się robi stronę.

Podobne Artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *