strona dla coacha przygotowania

Strona dla coacha – jak się przygotować do zrobienia strony?

Strona dla coacha to obowiązek, a nie zbędny wydatek. Tak czy nie? 😎

  • Jeśli TAK i chcesz mieć stronę internetową – to czytaj dalej.
  • Jeśli NIE i nadal nie masz pewności czy potrzebujesz stronę internetową – to najpierw przeczytaj czy coach potrzebuje stronę internetową.

Strona dla coacha to konieczność 😃 Prędzej lub później będziesz potrzebowała stronę www. Nie mam co do tego żadnych wątpliwości. Ogrom możliwości, które daje Ci własna strona jest nie do przecenienia. I możliwe, że teraz załamujesz ręce i zastanawiasz się, jak się za to zabrać i skąd wziąć dobrego wykonawcę.

Zanim jednak rzucisz się do internetu lub telefonu, żeby szukać wykonawcy strony www, to najpierw się przygotuj. Odrób swoje zadanie domowe. Przeczytaj też nasz wpis o tym, jak znaleźć dobrego wykonawcę.

W tym wpisie opisuję, co zrobić krok po kroku, żeby przygoda z robieniem strony była owocna, współpraca z wykonawcą przyjemna i sprawna, a strona dla coacha wspaniała.

1. Strona dla coacha: pierwszy krok w przygotowaniach:

Zdecyduj, jaki charakter ma mieć Twoja strona dla coacha i co ma dla Ciebie robić.

Jeśli nie wiesz, o co mi chodzi, to najpierw odpal przeglądarkę internetową i się zainspiruj. Obejrzyj strony innych coachów. Jeśli posługujesz się angielskim, to zobacz też strony anglojęzyczne. One są często jeszcze bardziej rozbudowane i zaawansowane, niż strony polskich coachów, więc warto na nie spojrzeć i poczytać, co jest na nich napisane.

Zobaczysz, że strony dla coachów są przeróżne. Od stron-wizytówek, gdzie coach się przedstawia i podaje kontakt do siebie – po strony ze sklepem, z możliwością zdalnego umówienia wizyty i zapisaniem się na newsletter. Przeczytaj, jakie narzędzia warto mieć na stronie. Tylko od Ciebie zależy, co będzie miała Twoja strona, ale radzę zacząć od najprostszej. Szczególnie, jeśli dopiero startujesz z biznesem.

Nie staraj się mieć od razu wszystkiego. Zawsze będziesz mogła rozbudować stronę. Pod warunkiem, że zrobisz ją w sensowny sposób tzn. postawisz swoją stronę na platformie, która nazywa się WordPress. Pisałam już o WordPressie i dlaczego warto stronę postawić właśnie w WordPressie. Przeczytaj koniecznie i nie daj się namówić na inne rozwiązanie. My robimy coachom strony tylko w WordPressie.

Jedną z większych zalet strony w WordPressie jest to, że zawsze możesz ją rozbudować. Więc jeśli teraz zaczniesz od strony-wizytówki, to za pół roku możesz dodać na niej kalendarz, potem newsletter itd.

Moja rada: gdy będziesz oglądała strony innych coachów, to zwróć uwagę głównie na kwestie merytoryczne. Grafikę podpatrz na stronach innych branż.

Obejrzyj inne strony, z innych branż – takie, które lubisz i które Ci się podobają. Zwróć na nich uwagę na kwestie graficzne: kolorystykę, czcionki, ikonki. Zobacz, jakich zdjęć używają, jak je ustawiają na stronie itd. Podpatrz styl, który najbardziej Ci się podoba, ciekawe czcionki i użyj ich potem na swojej stronie.

2. Strona dla coacha: drugi krok w przygotowaniach:

Ustal konkretnie, co ma być na stronie.

  • Jakie główne sekcje umieścisz na stronie głównej?
  • Jakie będziesz miała podstrony (nazywane czasem zakładkami)? Co w nich umieścisz?
  • Jak będziesz zachęcać klienta do działania? To niezwykle ważne, bo strona musi sprowokować internautę do podjęcia jakiejś akcji. W przeciwnym razie to strata czasu. Przeczytaj o 2 najlepszych sposobach na zachęcanie do działania na stronie.

Pamiętaj, że strona internetowa zawsze jest zbudowana z bloków. Zobacz, że na stronie głównej coacha układają się one zwykle w następujący schemat:

strona dla coacha schemat

To uproszczony rysunek – chodzi mi tylko o to, żeby Ci uświadomić, że to prosty blokowy układ. Sama sobie poradzisz z jego zaplanowaniem, nawet, jeśli jesteś nietechniczna.

Rozrysuj teraz swoją stronę. Chodzi mi właśnie o prosty rysunek, gdzie zaznaczysz:

  • Gdzie będą poszczególne teksty i co tam napiszesz (to bardzo ważne!).
  • Gdzie będą zdjęcia i jakie? Czy To będą Twoje zdjęcia, czy z darmowych baz zdjęć (jest ich co najmniej kilka np. unsplash czy pexels)? Co będzie na zdjęciach?

Na naszej stronie jest artykuł o tym, z jakich elementów powinna się składać strona www coacha. Przeczytaj, żeby Ci nic nie umknęło.

3. Strona dla coacha: trzeci krok w przygotowaniach:

Napisz teksty na stronę

Obawiam się, że to może być najtrudniejsze zadanie. Moje klientki, które robią swoje strony www z szablonów, które przygotowaliśmy dla coachów, mówią, że “wszystko zajęło mniej niż tydzień i to spędzony głównie na wymyślaniu tekstów”. Teksty to największe wyzwanie. Zrobiłam wiele stron i zawsze klientki najbardziej “walczą” z tekstami właśnie. A zatem siadaj do tekstów jak najszybciej.

Tu masz 3 źródła inspiracji do tekstów:

4. Strona dla coacha: czwarty krok w przygotowaniach:

Przemyśl kwestie graficzne Twojej strony www

W tym etapie czas na decyzję o kolorach i czcionkach. Będziesz też musiała wybrać zdjęcia. Myślałaś już o tym w drugim kroku – teraz przyszedł czas na decyzję.

Zdjęcia możesz wybrać z darmowych baz zdjęć. Tu masz świetny filmik mojej koleżanki, która podpowiada, jak szukać zdjęć na swoją stronę www.

Jeśli chodzi o kolory i czcionki, to możesz po prostu zapamiętać strony, które Ci się podobają i potem pokazać je wykonawcy. Choć oczywiście najpewniejszą metodą jest samodzielnie wybrać i wskazać konkretne czcionki i konkretne kolory – wtedy nie ma ryzyka nieporozumienia.


Zrobione? Dobrze. Teraz jesteś gotowa, żeby udać się na poszukiwanie wykonawcy strony www. Tutaj znajdziesz artykuł o tym, jak wybrać wykonawcę strony dla coacha.

Domena i hosting

To też dobry moment na wybór i zakup domeny i hostingu. Napisałam artykuł, w którym w prostych słowach tłumaczę, co to jest domena i hosting.

Zastanów się i zdecyduj, jak ma się nazywać Twoja strona – czyli pod jaką domeną znajdziemy Cię w internecie. Z hostingiem natomiast jest różnie. Niektórzy wykonawcy pomagają w zakupie hostingu (my pomagamy :)), a jeśli nie – to w artykule masz też porady w tej kwestii i kod rabatowy na sprawdzony hosting.

Czy nie zrobi tego programista?

Może teraz myślisz, że dużo tego jest i że nie masz na to czasu i że może to wszystko za Ciebie zrobi informatyk /programista?

Po pierwsze – wszystkiego nie zrobi. Na przykład teksty i tak musisz napisać sama, musisz też wiedzieć, po co Ci strona. Jeśli programista współpracuje z grafikiem – to ogarnie Ci kwestie graficzne. Ale wtedy zapłacisz więcej, a grafik i tak zapyta Cię o to, jaki ma być charakter Twojej strony. Owszem, wybierze dla Ciebie czcionki, zrobi grafiki i znajdzie zdjęcia, ale ogromną część pracy i tak będziesz musiała wykonać sama.

Po drugie – nie jest tego aż tak dużo, jak mogłoby Ci się wydawać. Naprawdę warto zrobić mały przegląd stron, zanim się weźmiesz za swoją stronę www. Wielu programistom wystarczy, że pokażesz im konkretne przykłady stron i powiesz, że na tej stronie podoba Ci się czcionka, a na tamtej kolory. Informatyk jest w stanie sprawdzić jaka to czcionka i jaki to kolor. My na przykład bardzo lubimy, gdy klientka pokazuje nam konkretne przykłady stron, które jej się podobają.

Po trzecie – naprawdę musisz sama wykonać część tej roboty. Na przykład napisanie tekstów leży całkowicie po Twojej stronie. Nawet najlepszy programista nie napisze za Ciebie tekstów. My w naszych szablonach mamy przykładowe teksty, ale bardzo bardzo zachęcamy i namawiamy do ich zmiany na osobiste teksty. Dla Twoich klientów to bardzo ważne, żebyś mówiła do nich swoim językiem.

Powodzenia! Ale pamiętaj, że to dopiero pierwszy krok 🙃

Dopiero teraz przyszedł czas na zdecydowanie, w jaki sposób stworzysz swoją stronę. Czy zrobisz ją sama, czy zlecisz? Zanim zdecydujesz – przeczytaj o 2 sposobach na zrobienie strony www dla coacha.

Zadanie domowe

  • Pooglądaj strony innych coachów, nie tylko polskich.
  • Naszkicuj sobie lub na razie zapisz, co chciałabyś mieć na swoje stronie internetowej.
  • Wybierz i kup domenę. Skorzystaj z naszej zniżki -20% na stronie lh.pl – wykorzystaj kod promocyjny LH-20-160094 (wpisz w koszyku)

Podobne Artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *