jak zrobić stronę informatyk

Czego Ci nie powie informatyk?

W tym artykule przeczytasz, jak zrobić stronę www bez większych problemów, mając na uwadze, że są rzeczy, których (być może) nie powie Ci informatyk, choć powinien.

Programista nie powie Ci o nich, bo albo uważa, że to jest nieistotne, albo może myśli, że Ty o tym wiesz. A przecież wcale nie musisz wiedzieć. W najgorszym razie – nie powie Ci, bo mu się to nie opłaca i woli Cię trzymać w nieświadomości.

Jeśli masz małą firmę i chcesz wprowadzić ją w świat online i jesteś na etapie zastanawiania się, jak zrobić stronę www – to powiedziałabym – nie rób swojej strony z “typowym” informatykiem 🙃 Nie rób jej z człowiekiem, którego główną zaletą jest to, że potrafi kodować. Ani z osobą, która mówi do Ciebie językiem, którego nie rozumiesz. Nie rób wreszcie z kimś, kto odpowiada na Twoje pytania półsłówkami, a niektóre pytania zupełnie ignoruje bądź trywializuje, bo “to jest oczywiste”. Nic nie jest oczywiste, bo Ty nie jesteś programistą, lecz specjalizujesz się w czymś zupełnie innym.

Czego więc, być może, nie powie Ci informatyk – choć powinien?

I jak zrobić stronę www dla małej firmy, żeby było dobrze?

Strona dla małego biznesu nie powinna być na autorskim CMS

Nie zgadzaj się na zrobienie strony na tzw. autorskim CMSie. Autorski CMS oznacza, że programista sam od zera koduje /programuje Twoją stronę i korzysta z systemu, który sam stworzył, a nie – z powszechnie dostępnego sposobu. To niesie ze sobą kilka negatywnych konsekwencji:

 • będziesz przywiązana do tego programisty, który zrobił Ci stronę,
 • jeśli kiedyś będziesz chciała zakończyć współpracę z tym dostawcą – to będzie miała kłopot, ponieważ nikt nie będzie potrafił obsługiwać Twojej strony i albo będziesz stawiać ją od zera, albo musisz wynająć innego programistę, żeby Ci przeniósł stronę,
 • nie będziesz potrafiła sama w pełni obsługiwać swojej strony; jeśli masz choć odrobinę zacięcia technicznego, to możesz nauczyć się robić różne rzeczy (np. Dodanie nowej podstrony, dodanie formularza kontaktowego itp) na stronie postawionej na powszechnie dostępnym CMS (na przykład WordPress), ale nie uda Ci się to w przypadku autorskiego CMSa,
 • każda rozbudowa czy przebudowa strony będzie w rękach tego samego dostawcy – będzie dyktował Ci ceny i nie będziesz miała możliwości wyboru.

Strona dla małej firmy powinna być w WordPressie

Postaw stronę w WordPressie. To najpopularniejszy i sprawdzony system do budowania stron internetowych. Pisałam na blogu o tym jak zrobić stronę www w WordPressie i dlaczego WordPress jest najlepszy. Opcjonalnie – możesz też zrobić stronę w popularnym kreatorze np. Wix.

Strona nie musi być naszpikowana technologiami

Nie musisz mieć tysiąca bajerów. Upewnij się natomiast, że masz kluczowe funkcjonalności na stronie. Czyli:

 • Twoja strona jest widoczna dla Google
 • Automatyczna kompresja zdjęć
 • Zabezpieczenie przed włamaniami
 • Podstawowe ustawienia pod SEO
 • Informacja o cookies, jeśli zbierasz i /lub przetwarzasz dane
 • Formularz kontaktowy
 • Małe logo lub inny znaczek widoczny w pasku w przeglądarce:

Strona nie musi być skomplikowana i rozbudowana

Twoja strona powinna być prosta w swojej strukturze i w przekazie. Dlatego na przykład małym działalnościom radzę nie korzystać z gotowych zaawansowanych szablonów do WordPressa. Są platformy oferujące wspaniałe szablony, na których możesz zbudować swoją stronę. To bardzo częsta pułapka, w którą wpadają moje klientki – wybierają szablon (często płatny), który nie jest im do niczego potrzebny, bo po prostu jest… zbyt skomplikowany. Nie potrzebujesz aż tylu opcji na swojej stronie. Szablon często – zamiast dać możliwości – w rzeczywistości wiąże Ci ręce. Ma wgrane ustawienia, których nie potrzebujesz i nie korzystasz. Lepiej zbudować stronę od zera albo z prostego szablonu. Wielu programistów ma swoje gotowe bloki, z których korzystają – i to akurat też jest bardzo wygodne.

Stronę możesz zrobić sama

Jeśli dopiero rozwijasz biznes i na razie masz więcej czasu, niż pieniędzy – możesz postawić stronę sama. Możesz to zrobić korzystając z jednej z 3 opcji:

 1. użyj naszych prostych szablonów przygotowanych specjalnie dla coachów,
 2. naucz się podstaw WordPressa,
 3. zrób stronę w Wix.

Możemy Ci pomóc z każdą z tych opcji. Jeśli chcesz się tego podjąć, ale nie wiesz, jak zrobić stronę www samodzielnie – skontaktuj się z nami za pomocą formularza:

Stronę trzeba na bieżąco obsługiwać

Nie można strony zrobić i zapomnieć. Strona www wymaga aktualizacji – i to nie tylko treści, ale także “wnętrzności”. Nie zapomnij o tym i albo sama naucz się aktualizować stronę, albo umów się z wykonawcą na taką usługę.

Stronę będziesz ciągle zmieniać

Może Cię to zaskoczy, ale nigdy nie jest tak, że stronę robi się “raz na zawsze”. Z doświadczenia wiem, że bardzo szybko przychodzi moment, gdy chcesz coś zmienić, dodać lub usunąć ze strony. Dlatego pamiętaj, że prawdopodobnie Twoja współpraca z wykonawcą nie zakończy sie w momencie postawienia strony. To będzie relacja na dłużej. Tym bardziej upewnij się, że dobrze wybierzesz wykonawcę. Zrobienie strony w WordPressie powoduje, że łatwo znajdziesz kogoś, kto Ci pomoże w razie czego.

Możesz sama podpiąć domenę i wszystko, co jest potrzebne…

ale, jeśli tak wolisz – wykonawca powinien to zrobić za Ciebie.

Po pierwsze, to nie jest aż takie skomplikowane, jak się może wydawać na pierwszy rzut oka. Po drugie, dobre firmy hostingowe pomagają i czasem wręcz wyręczają Cię w tym procesie. Współpracuję z lh i zawsze dostaję od nich wsparcie w rozwiązaniu moich technicznych problemów. Ponieważ jestem bardziej marketingowcem, niż programistką, więc regularnie proszę tam o pomoc techniczną. Ale pamiętaj, że może Ci pomóc wykonawca. Wybierz takiego, który w tym Ci pomoże.

Strona w kreatorze jest ok

Możesz zrobić stronę sama w kreatorze Wix, który jest bardzo przyjazną platformą do postawienia strony internetowej. Szczególnie, jeśli jest to Twój pierwszy biznes i na razie dopiero się rozkręca – nie potrzebujesz ultra-zaawansowanych rozwiązań. Śmiało skorzystaj z Wix. O tym, jak zrobić stronę w Wix zrobiłam kurs, który możesz znaleźć tutaj: kurs Wix.

Nie musisz od razu mieć strony na 100%

Jeśli nie masz przesadnie dużo pieniędzy, bo Twoja firma dopiero startuje – możesz zacząć od zrobienia prostej strony-wizytówki. Stronę postawioną w WordPressie zawsze będziesz mogła rozbudować, bo WordPress jest niezwykle elastyczny. Więc zacznij od wizytówki, a potem, w miarę rozwoju Twojego biznesu – możesz ją rozbudować o potrzebne funkcje.

Strona www nie musi być droga

Strona-wizytówka, o jakiej napisałam wyżej, to koszt około 1 tyś. zł, jeśli robisz ją od zera. Żeby ułatwić życie i skorzystać z efektu skali – przygotowaliśmy wstępnie ustawione szablony dla stron-wizytówek dla coachów. W nich możesz samodzielnie zrobić stronę – jeśli masz odrobinę zacięcia. Na takiej stronie będziesz mogła w przyszłości nadbudowywać kolejne funkcje. Szablon dla coacha – taki do samodzielnego wypełnienia – u nas jest dostępny już za niecałe 400 zł. Oczywiście oferujemy do tego nieograniczone wsparcie techniczne.

Pamiętaj, że im więcej podstron i więcej elementów na stronie (formularz kontaktowy, kalendarz, blog itd) – to cena rośnie. Dlatego, jeśli dopiero zaczynasz – warto dobrze przemyśleć, co chcesz mieć na stronie i zacząć od planu minimum.

Nie musisz znać technicznego języka

Url, hosting, CNAME, domena, dns, html, javascript, css, ssl, php, seo, sem … Taaaak, też tego nie lubię. Jeśli Twój (potencjalny) wykonawca nadmiernie używa takich skrótów – poproś, żeby mówił do Ciebie normalnym językiem – albo zmień wykonawcę.

Możesz mieć stronę za darmo

W kreatorze stron internetowych Wix możesz postawić stronę zupełnie za darmo, jeśli pogodzisz się z tym, że na górze jest informacja, że strona jest zrobiona w Wix. Oczywiście, jeśli rozkręcasz biznes, to jednak zachęcam Cię do zapłacenia abonamentu w Wix i pozbycia się tego bannera.

Dasz radę sama wypozycjonować stronę

Wykonawca powinien zrobić Ci podstawowe ustawienia pod SEO tzn. upewnić się, że strona jest widoczna dla robotów Google. Potem już “tylko” wystarczy napisać dobre teksty, które przyciągają ruch na Twoją stronę. O SEO przeczytasz więcej w tym artykule.


Tych rzeczy, o których napisałam wyżej, możesz nie usłyszeć od dostawcy, ale sprawdziłam je na własnej skórze i wiem, że tak to działa.

Jak zrobić stronę www – podsumowanie:

 • Znajdź osoby, które robią strony www – takich ludzi, o których wiesz, że nie tylko potrafią zrobić stronę www, ale też potrafią współpracować i są komunikatywne.
 • Poproś o ofertę – zbierz kilka ofert i sprawdź czy zawierają wszystkie istotne punkty – tu masz artykuł na ten temat.
 • Zanim podejmiesz decyzję – porozmawiaj z wykonawcą przez telefon – zwróć uwagę czy dobrze Ci się z nią /nim rozmawia i czy odpowiada na Twoje pytania cierpliwie i zrozumiałym językiem.
 • Kup domenę i hosting. Jeśli masz wątpliwości, gdzie i jak to zrobić – zapytaj wykonawcę. Jeśli nie będzie chciał Ci pomóc – zrezygnuj z niego i wybierz innego.
 • Zaplanuj główne sekcje Twojej strony. Co ma na niej być. Na początek wystarczy, że rozrysujesz to sobie na kartce.
 • Zdecyduj, jaki jest Twój kluczowy komunikat – co dla kogo robisz? Zapisz go w jednym zdaniu. To będzie widoczne na pierwszym widoku po otwarciu Twojej strony internetowej.
 • Napisz teksty na stronę.
 • Zdecyduj, co mają zrobić internauci po wejściu na Twoja stronę. Do czego chcesz ich zachęcić. Jak mają się poruszać między poszczególnymi częściami Twojej strony internetowej. Co ostatecznie mają zrobić? Zaplanuj, jak ich doprowadzisz w to miejsce.
 • Zaplanuj, jak Twoja strona ma wyglądać wizualnie.

To wszystko zgromadź i umów się na briefing z wykonawcą, którego wybrałaś. Wyślij mu teksty, zdjęcia i linki do stron, które Ci się podobają. Pokaż czcionki i kolory. Podpiszcie umowę. Umówcie się na konkretne terminy dostarczenia poszczególnych etapów. Nie płać całości kwoty przed zrobieniem strony.

Zadanie domowe

Podobne Artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *