domena dla coacha

Domena i hosting dla coacha

Domena i hosting to niezbędne „elementy” strony internetowej. Każda strona www ma swoją domenę i jest umieszczona na jakimś hostingu, Ty też tego nie unikniesz. Twoja strona będzie musiała mieć domenę i hosting. Możemy Ci z tym pomóc i zamówić dla Ciebie domenę i hosting, bo rozumiemy, że możesz nie chcieć się tym zajmować – to nie jest to wiedza czy umiejętności niezbędne dla coacha. Dlatego w naszych pakietach oferujemy taką usługę.

Ten poradnik napisaliśmy, żeby pomóc Ci zrozumieć, o co chodzi z domeną i hostingiem. Warto mieć choć minimalne pojęcie na ten temat. Wyjaśniliśmy wszystko prostym językiem, zrozumiałym nawet dla humanistów.

Co to jest domena?

Domena to po prostu nazwa Twojej strony internetowej. Jak adres, pod którym znajduje się Twój dom. Gdy kogoś zapraszasz to domu, to podajesz mu ulicę i numer. Gdy zapraszasz kogoś na swoją stronę www, to podajesz mu domenę. Na przykład nasza domena to malafirmaonline.pl

Domena składa się z nazwy, którą wymyśliłaś dla swojej strony (np. domzpapieru czy malafirmaonline czy allegro) oraz z rozszerzenia (jak .pl czy .com). Rozszerzenie może być:

 • narodowe (na przykład .pl),
 • regionalne (na przykład .waw.pl czy .wroclaw.pl) – ciekawostka: w momencie, gdy piszę ten tekst, wolnych jest całkiem sporo domen z nazwą coach i rozszerzeniem miasta np. coach.warszawa.pl – polecam Ci domenę z rozszerzeniem Twojego miasta! – taka domena, nie dość, że jest łatwa do zapamiętania, to dodatkowo działa bardzo dobrze z punktu widzenia łatwości wyszukiwania, bo jeśli ktoś wpisze w Google: coach warszawa – to z taką domeną Twoja strona ma dużą szansę na wskoczenie wysoko w wynikach wyszukiwania;
 • funkcjonalne (na przykład .edu.pl czy .info.pl),
 • generyczne (na przykład .tech lub .blog).

Oczywiście najpopularniejsze są domeny z rozszerzeniem krajowym, na przykład .pl – i nic dziwnego, bo są krótkie i łatwe do zapamiętania.

Robiąc dla siebie stronę www musisz zdecydować się na domenę czyli nazwę i rozszerzenie.

domena dla coacha przykład

Gdzie kupić domenę?

Domenę kupujemy (online) w firmie, która jest partnerem /pośrednikiem w zakupie domen. Docelowo wszystkie domeny są rejestrowane w NASK, ale to nie ma znaczenia dla Ciebie, więc pominiemy ten wątek.

Jest mnóstwo firm oferujących domeny. Jeśli wpiszesz w Google takie hasło, to prawdopodobnie dostaniesz kilkanaście wyników, w tym kilka promocji na zakup domeny. Nie kieruj się super-niską ceną domeny w pierwszym roku. Ważniejsze są opinie klientów, cena w kolejnym roku i to, czy firma oferuje też hosting zoptymalizowany pod WordPress (o hostingu przeczytaj tutaj).

Szczególnie polecam Ci firmę lh.pl – tam mam swoje domeny i swój hosting, a przeszłam wcześniej przez kilka firm hostingowych i miałam różne doświadczenia. LH najlepiej mnie obsługuje i najszybciej odpowiada na moje zapytania i prośby.

Ile kosztuje domena?

Domenę zwykle kupujemy na rok, a potem ją przedłużamy. Możesz kupić na dłużej, jeśli chcesz mieć spokój, ale najczęściej kupuje się domenę na rok, a firma, w której wykupisz domenę przypomni Ci o konieczności jej odnowienia za mniej-więcej 11 miesięcy.

Domena w pierwszym roku jest zwykle bardzo tania, a w kolejnym sporo droższa. Przykładowo w LH za domenę z rozszerzeniem .pl w pierwszym roku zapłacisz 9 zł, a w drugim roku i kolejnych: 80 zł. Tak to działa wszędzie.

Niestety, często jest też tak, że firma oferuje bardzo BARDZO niską cenę w pierwszym roku, ale musisz związać się z tą firmą na dłużej. Czyli na przykład kupujesz domenę za 1 zł, ale w kolejnym roku dostaniesz fakturę na 120 zł. I nie możesz zrezygnować, bo zapłacisz “karę” i jeśli będziesz chciała odejść od tego operatora – zapłacisz jeszcze te 120 zł dodatkowo.

2 rady przy zakupie domeny:

 • Kupując domenę nie kieruj się ceną w pierwszym roku. Lepiej jest sprawdzić, jaka będzie cena w drugim roku, po zakończeniu promocji – oraz jakie są warunki promocji.
 • Gdy minie pierwszy rok i dostaniesz fakturę na kolejny rok – poproś o rabat – jest duża szansa, że dostaniesz zniżkę.

Jaką domenę wybrać na stronę www dla coacha?

Przede wszystkim upewnij się, że Twoja domena będzie łatwa do zapamiętania i zapisania.

Dla coacha szczególnie rekomenduję domenę, która jest twoim imieniem i nazwiskiem lub samym nazwiskiem – i z rozszerzeniem .pl. Tak klientom będzie najłatwiej zapamiętać i trafić na Twoją stronę. Nie będą musieli się wysilać, by zapamiętać kreatywną nazwę, którą wymyślisz dla swojej strony.

Kilka zasad przy wybieraniu domeny dla strony wwww dla coacha:

 • krótka (najlepiej kilka znaków) lub Twoje imię i nazwisko np. kasiagreszta.pl,
 • łatwa do wypowiedzenia (wyobraź sobie, że masz komuś podać nazwę Twojej strony przez telefon),
 • łatwa do zapamiętania,
 • bez polskich znaków,
 • łatwa do zapisania,
 • po polsku (unikaj obcojęzycznych słów, bo Twoi klienci mogą nie potrafić ich zapisać).

Nie musisz wybrać rozszerzenia .pl. Możesz skorzystać z rozszerzenia lokalnego lub generycznego. Pisałam o tym w paragrafie “Co to jest domena?”.

Co to jest hosting?

Hosting to miejsce, gdzie umieszczona jest Twoja strona internetowa. Wszystkie zdjęcia, grafiki, filmy, teksty i inne treści z Twojej strony www gdzieś muszą być umieszczone. Hosting to jakby odpowiednik dysku na Twoim komputerze.

A mówiąc jeszcze inaczej – jeśli domena to adres Twojej strony www – tak jak adres Twojego domu, to hosting jest kawałkiem ziemi, na której postawiony jest Twój dom.

Gdzie kupić hosting?

Hosting kupujemy zwykle w tej samej firmie, co domenę. Rekomenduję lh.pl i skorzystanie z rabatu 20% z kodem promocyjnym: LH-20-160094. To rabat partnerski – Ty korzystasz i ja korzystam.

Ważna uwaga – jeśli chcesz mieć kilka stron www, to one wszystkie mogą być umieszczone na tym samym hostingu (oczywiście do momentu wyczerpania się miejsca na serwerze, czyli na hostingu – ilość miejsca na serwerze jest ograniczona tak, jak miejsce na dysku w Twoim komputerze czy telefonie – ale nie martw się – jest go wystarczająco dużo i w razie czego możesz dokupić).

Jeśli planujesz mieć stronę w WordPressie (a skoro tu jesteś, to pewnie tak planujesz) – to zdecyduj się na hosting zoptymalizowany pod WordPressa. LH ma taki hosting.

Hosting (podobnie jak domenę) zwykle kupujemy na rok. Firma, w której wykupisz hosting przypomni Ci o konieczności odnowienia go za mniej-więcej 11 miesięcy.

Ile kosztuje hosting?

Hosting jest droższy od domeny. Ceny są różne. Tu znowu jest taka sama historia, jak z domeną, czyli w pierwszym roku bardzo tanio, a w kolejnych drożej. Na przykład w LH za pierwszy rok zapłacisz 37,50 zł netto, w kolejnych latach 150 zł netto za rok.

Jak wybrać hosting na stronę www dla coacha?

Nie decyduj się na pierwszy hosting, który Ci się wyświetli w Google. To, że ma znaną nazwę, atrakcyjną cenę i wyświetla się na pierwszym miejscu w Google – nie gwarantuje jeszcze, że będziesz z niego zadowolona.

Podobnie jak z domeną, przetestowałam też kilka hostingów i dziś polecam tylko LH. Zapraszam do skorzystania z rabatu 20% z kodem promocyjnym: LH-20-160094.

Czy musisz mieć domenę i hosting?

Nie uruchomisz swojej strony www, jeśli nie będziesz miała domeny i hostingu. Ten etap trzeba zaliczyć.

Ale nie martw się za bardzo. Jeśli nie chcesz się tym sama zajmować – pomożemy. Możemy w Twoim imieniu wykupić hosting i domenę. Mamy w tym zakresie doświadczenie i dobre ceny dla naszych klientów.

Co to jest SSL?

Zauważyłaś, że niektóre strony zaczynają się od “http:” a inne od “https:”? Może nawet Twoja przeglądarka ostrzega Cię, że strona jest “niebezpieczna”?

Za to odpowiada certyfikat bezpieczeństwa. Czyli specjalne narzędzie do szyfrowania danych.

Strony, które to mają, są bezpieczne, a przy ich otwarciu pokazuje się przy nazwie strony zamknięta kłódeczka.

Twoja strona musi mieć certyfikat bezpieczeństwa.

W wielu firmach musisz zapłacić za certyfikat SSL, ale w LH możesz go mieć za darmo. To jest kolejna zaleta ze współpracy z tą firmą. Wiem, że to brzmi jak reklama, ale naprawdę nią nie jest…

Podsumowanie

 • Wybierz domenę, którą łatwo zapamiętać i zapisać.
 • Nie kieruj się wyłącznie ceną (domeny i hostingu) w pierwszym roku.
 • Wybierz firmę, która oferuje darmowy certyfikat SSL.
 • Nie kupuj domeny i hostingu w pierwszej firmie, która Ci się wyświetli w Google. Tu masz link do LH, w którym dostaniesz bardzo dobrą jakość, świetną obsługę, a do tego zniżkę. W koszyku przy pytaniu „Posiadasz kod rabatowy?” kliknij i dodaj kod: LH-20-160094.
 • Domenę i hosting kupujesz na 1 rok, a potem musisz przedłużyć.
 • Nie zapomnij odnowić abonamentu na domenę i hosting po upływie roku.

A jeśli zastanawiasz się czy w ogóle potrzebujesz robić stronę internetową i zawracać sobie tym wszystkim głowę – to zapraszam do artykułu o tym, po co coachowi strona internetowa.

Co teraz warto zrobić?

 • Wymyśl kilka nazw dla swojej strony www
 • Zapisz te nazwy w formie domeny np. coach.wroclaw.pl czy stronadlacoacha.pl czy coach.tech – wybierz te, które najbardziej Ci się podobają. Pamiętaj, żeby były krótkie i łatwe do zapisania ze słuchu.
 • Wykup domeny – to niewielki koszt, a masz pewność, że nikt Twojej domeny nie zajmie.
 • Wykup też domenę ze swoim imieniem i nazwiskiem.
 • Z zakupem hostingu wstrzymaj się do czasu robienia strony www.

Podobne Artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *